על ההבדל בין מחמאה לחנופה בתקשורת עם נשים ובכלל

מחמאה היא ביטוי שבח, ברכה; הבעת דעה טובה.
חנופה היא הענקת מחמאה מתוך כוונה נסתרת להשיג דבר מה.

ידוע שמחמאות מקרבות בין אנשים, עוזרות לבנות אינטימיות וכמובן עשויות לעזור להתקרב לבחורה בה אתם מעוניינים.

לעומת זאת, כאשר אנו חושבים שמישהו מתחנף אלינו זה יפחית מההרגשה הנעימה שה"חנפן" מנסה להקנות לנו.

למשל, במקרה שפגשנו אדם שהיה נחמד אלינו אך התברר לנו שהוא עשה קורס בשם "כיצד להתחבב על הבריות", שם לימדו אותו את כללי הזהב, תהיה לנו נטייה לחשוב שהתנהגותו החביבה הייתה לא יותר מהעמדת פנים דביקה. השאלה הרלוונטית שתעלה בנוגע לנושא זה היא שאלת הכנות שבהתנהגות זו.

במחקר שנערך בנושא הוזמנו סטודנטיות לראיון. לפני הראיון נאמר להן שבמהלך הראיון תתבונן בהן צופה באמצעות מראה חד סטרית והיא תעריך אותן מבחינת הערכה אישית.
– לקבוצה א' נאמר שמדובר בדוקטורנטית המתמחה באבחון.
– לחלק ב' נאמר שהדוקטורנטית לא יכלה להגיע והיא הוחלפה ע"י חברתה הדוקטורנטית אשר תבקש מהסטודנטיות לאחר המחקר להשתתף במחקרה שלה.

הנסיין חשף כוונה נסתרת שעשויה להיות לדוקטורנטית הצופה.
במצב של קבוצה א' – מטרת הדוקטורנטית לדייק בהערכה.
במצב של קבוצה ב' – מטרת הדוקטורנטית לבקש מהן טובה לאחר ההערכה.

בתום הראיון נמסרו לנחקרות הערכות הדוקטורנטיות. למקצתן ניתנה הערכה חיובית ולחלקן חיובית באופן יוצא דופן. הן התבקשו לתת חוות דעת על הדוקטורנטית וכמה הן מחבבות אותה.
כאשר ההערכה תאמה את תפיסתן העצמית של הסטודנטיות והייתה חיובית, לא נמצא הבדל במידת החיבוב של הדוקטורנטית בין שתי הקבוצות. אך כאשר ההערכה החיובית שניתנה הייתה קיצונית (יותר מהערכתן העצמית) אז הן חיבבו יותר דווקא את הדוקטורנטית העוסקת בהערכה ואשר אין לה אינטרס לבקש מהן טובה לאחר המחקר.
הסיבה לכך היא שעצם העובדה שידוע לנו שהאדם הנחמד מולינו הוא בעל כוונות נסתרות, אנו מקבלים מחמאות כחנופה ונרתעים ממנו.

כשגבר ניגש לבחורה, מראה לה עניין רומנטי ומרעיף עליה מחמאות, היא עלולה לחשוב כי המחמאות הללו באות במטרה להשיג ממנה משהו. מספר טלפון, דייט, או להכניס אותה למיטה. המחמאות עלולות להשיג את האפקט ההפוך וליצור תגובת דחייה לחנופה.
אני מאמין גדול במחמאות, אך כשמשתמשים בהן יש לזכור שאם הן יתפסו כחנופה, הן ישיגו בדיוק את ההיפך.


אז איך משתמשים במחמאות?

1. לא להשתמש בהן מוקדם מידי. כדאי לקחת את הזמן כדי להכיר את הבחורה. שורת פתיחה שמתחילה במחמאה יכולה לעבוד במקרים מסויימים, אבל בד"כ עשויה להיתפס כחנופה. רלוונטי במיוחד אם מדובר במחמאות אופי. הגיוני שהן יבואו אחרי פרק זמן מסויים (הרי צריך זמן כדי להכיר אותה), ואם נגיד לבחורה אחרי כמה דקות בודדות של שיחה שהיא מאוד חכמה, בלי היכרות מספיק ארוכה, זה עלול ליצור רושם לא רציני.

2. לא להגזים. "את בחורה מאוד חכמה" יכול בהחלט להיות מחמאה נהדרת לעומת "את הבחורה הכי חכמה שפגשתי מעולם, פשוט גאונה" יכול להיות קצת מוגזם ולעורר תחושת חנופה.

3. כדאי שהן יהיו כמה שיותר ספציפיות. "יש לך הליכה סקסית, מאוד נשית" עדיף מאשר "את יפה".

4. לא להשתמש רק במחמאות. ברור לכל אחד מאיתנו שאנחנו לא מושלמים. לכל אחד מאיתנו יש יתרונות ויש גם חסרונות. אם נשתמש רק במחמאות כל הזמן, זה יפחית מהערך שלהן ויהפוך אותנו מהר מאוד לחנפנים דביקים.

לסיכום, שילוב של מחמאות מוגזמות וכוונה ברורה לא יובילו אתכם לשום מקום. אל תחשפו את הכוונות שלכם מוקדם כל כך, אולי היא לא מתאימה לכם…? אתם זקוקים לבלות איתה זמן כדי לבדוק את זה. תנו מחמאות לעניין ובטעם, לא מומלץ להגזים.

בהצלחה,

עידן

נהנית מהפוסט? שתף עם חבריך או השאר תגובה.
כדי לא לפספס את הפוסט הבא, הירשם לקבלת עדכונים במייל:
הכנס מייל לקבלת עדכונים:

3 Comments

 1. חדש

  נהנתי לקרוא, תודה רבה =]

  Reply
 2. Abb

  עידן זה מאד יפה.

  Reply
 3. פטזולד

  מאמר בנאלי, אבל נחמד.

  Reply

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.