מהו ה-wing האידיאלי לתרגול?

במהלך תרגולי השטח שאני מבצע עם חניכים, אני מאפשר להם לצאת ולהתאמן ביחידים או בזוגות. תרגול באופן עצמאי ללא wing קשה יותר. מכיוון שמדובר במצב חדש בו אנחנו מתמודדים עם פחדים. אנו נרגיש נוח יותר אם יהיה לנו שותף תומך לחוויה. ההמצאות בסיטואציה כזו לבד עלולה לשתק ולגרום למחשבות השליליות להתגבר על האומץ שאזרנו. אבל, מי שכן מסוגל לתרגל לבד, מדובר בחוויה מדהימה ומעצימה שמביאה לתחושת מסוגלות עצמית שאין כמוה. התרגול בזוג, הוא נוח יותר ומתאים לכל מי שעדיין לא מרגיש מספיק בטוח לצאת לבד. לצדך הולך wing שאפשר לסמוך עליו, להתייעץ איתו ובעיקר להתחזק מנוכחותו. ניתן כמובן גם לצאת ולתרגל בשלישיות או רביעיות אך זה הופך פחות אפקטיבי.

אם כך, כיצד נבחר wing טוב לצאת איתו לתרגל?

סביבה תומכת – ראשית, חשוב שגם ה-wing יהיה מעורב בתהליך. אם ניקח חבר מהתיכון שלא מכיר את התחום, לא קרא אף ספר בנושא, לא השתתף בקורס ולא מבין את החשיבות של התרגול, הוא עלול להיות מובך מהסיטואציה, להגיב ב"מה זה השטויות האלה שאתה עושה?!" ולהוריד לנו את מצב הרוח. זאת תגובה טבעית למי שלא מגיע מהתחום ושאינו מכיר את תהליך הלימוד. לכן חשוב שה- wing איתו אנחנו יוצאים לתרגל יהיה מישהו שכבר עבר את הקורס ומכיר את הגישה או ששמע על התחום ומעוניין להתנסות ולתרגל דברים חדשים.

רמה – באיזו רמה ה- wing האידיאלי שלנו, זה כבר עניין אישי.

במקרים מסויימים ובמידה ומתאפשר, אנחנו וה- wing נהיה באותה הרמה. לרוב החניכים זה המצב הנוח ביותר. אנחנו וה- wing בגובה העיניים ועוברים את אותו התהליך ביחד.

חניכים מסויימים מאוד אוהבים לצאת עם wing שהוא חזק מהם. כך הם יכולים ללמוד מהלכים חדשים ולהשתפר. זאת בתנאי שה- wing החזק מאפשר להם להתנסות, מפנה להם את הבמה ולא לוקח את כל אור הזרקורים אליו. מצב כזה עלול להשאיר את החניך בהרגשה שהוא במקום השני מול הבחורות ובעמדת נחיתות.

ישנם חניכים שדווקא אוהבים לצאת עם wing שהוא חלש מהם, כי הם מתחזקים מההרגשה של ההובלה ונהנים להיות ה"מדריכים". אותם חניכים מקבלים המון דווקא מהלימוד של ה-wing  החלש יותר וצוברים ביטחון בתור המובילים.

בכל מקרה, כל wing  שתבחרו, הדבר החשוב ביותר בעיני בתרגול משותף הוא פרגון הדדי וחיזוק. להציג ל wing שלנו בתור צופים מהצד את החוזקות שלו ולהציע לו במה הוא יכול להשתפר.

שיהיה בהצלחה!

עידן

נהנית מהפוסט? שתף עם חבריך או השאר תגובה.
כדי לא לפספס את הפוסט הבא, הירשם לקבלת עדכונים במייל:
הכנס מייל לקבלת עדכונים:

5 Comments

 1. abb

  קטע מוזר אבל באמת שאי אפשר לעשות כמעט כלום בלי שותף. הרבה פעמים יצאתי לתרגול עם חבר שלא עשה את הקורס והוא AFC מוחלט, אבל עצם נוכחותו והתמיכה שהוא נתן לי עזרה וחיזקה אותי.

  Reply
  1. elside

   wing זה אחד הדברים המשמעותיים שיש למי שחדש בתחום, כאשר יש רגע של חולשה או שהקוף יושב חזק תמיד יש את הwing שמוציא מהבאסה ועוזר להתגבר

   Reply
  2. rob

   AFC? זה לא מונח של רוס ג'פריז?

   Reply
 2. the dark knight

  מומלץ להתאמן גם לבד וגם אע ווינג. אם אתם מתאמנים לבד, תתחילו מאימונים קטנים. מומלץ להתחיל בלפתוח 5-7 סטים ברחוב ולאט לאט לשדרג את זה לקניון. למרות היתרונות שבדבר, לא מומלץ על ההתחלה לתרגל לבד במקומות הומה אדם כמו פאבים ומועדנים, כי זה יכול להיות מאוד מלחיץ על ההתחלה ויהיה לכם דיי קשה לפתוח.

  לגבי בחירת ווינג, מומלץ מאוד לא ללכת על מישהו שהוא רמה גבוהה מעליכם, כי ברוב המקרים הוא יעדיף לצאת לסגור מאשר לעזור לכם להתקדם, ואם יהיה סט משותף הוא בדרך כלל ישתלט על העניינים וישאיר אותכם בצד. (מה לעשות, הנסיון מראה שככל שאתה יותר תותח, אתה נהיה יותר אגואיסט ומניאק). תהיו עם מישהו שהוא פחות או יותר ברמה שלכם ושאתם איתו באותו ראש. ותהיו בקשר אם עם 5-10 ווינגים ככה שאם קבעתם עם אחד והוא ביטל או לא יכל, תמיד יהיה אחד אחר.

  Reply
 3. abb

  למי שיש בעיה לגשת, שותף מנוסה יכול לדחוף ולתת הרבה טיפים.
  באופן כללי, כשאתה מנוסה אתה יכול לוותר על כמה סטים לטובת השותף הפחות טוב. הוא מצידו מרוויח את מה שאתה מעניק לו מהניסיון שלך ומהתמיכה שנותן שותף באופן כללי.
  אחת הקפיצות המשמעותיות שהיו לי קרו לי עם שותף מנוסה.

  Reply

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.