הכל יחסי – הדרך הנכונה לבנות ערך עצמי גבוה

אחת התכונות החשובות ביותר בקרב אנשים מצליחים חברתית ובאופן ספציפי, גברים המצליחים עם נשים היא ביטחון עצמי וערך עצמי גבוה. מחקרים רבים הראו שהתכונה החשובה ביותר להצלחה בחיים היא בטחון עצמי גבוה, אפילו יותר מאינטליגנציה.

היכולת של אדם להעריך כמה הוא שווה מתבצעת לרוב באופן אוטומטי ובאמצעות השוואה שלו לאנשים אחרים איתם הוא בא במגע. אם בסביבתו של אדם שמנמן יהיו אנשים רזים הוא יתפוס את עצמו כ"שמן" ויהיה בעל מוטיבציה להפחית במשקלו. אילו אותו אדם היה חי בסביבה בה של אנשים שמנים יותר ממנו, הוא יתפוס את עצמו כ"רזה" ותהיה לו דווקא נטיה לעלות במשקל. ספר חדש שנקרא "Connected" המבוסס על מחקרים ארוכי טווח מצא כי דפוסי התנהגות של אנשים מושפעים מאוד מהסביבה הישירה שלהם ואף ממעגלים חברתיים מסדר שני ושלישי. כלומר, חברים ומשפחה משפיעים עלינו בצורה המשמעותית ביותר. המחקר הראה שאם חבר קרוב שלי העלה במשקל הסיכוי שלי להעלות במשקל עולה באופן משמעותי. הדבר נכון גם לגירושין, לימודים אקדמיים והחלטות חשובות אחרות בחיים.

בעבר הלא רחוק, בו חיו בני האדם בשבטים של 100-150 איש, וזה היה המעגל החברתי אותו כל אדם הכיר, ההערכה העצמית שלנו התבססה על השוואות באותה קבוצה. הסיכוי של כל אדם להרגיש טוב לגבי עצמו כאשר הוא משווה מכלול של תכונות בקבוצה כזו הוא טוב יחסית. אם ניקח לדוגמא גבר שחי בקבוצה של 150 איש, מתוכם 75 גברים בממוצע ומתוכם כ- 20 גברים בשכבת הגיל שלו. יש סיכוי סביר שאותו אדם יהיה הגבוה ביותר, החכם ביותר, המהיר ביותר, השנון ביותר, העשיר ביותר או זה שיודע הכי טוב איך לנגן בתוף אפריקאי. כל אדם ימצא לפחות במקום טוב באחת מהתכונות החשובות לו, ולכן גם תחושת הערך העצמי שלו תהיה בהתאם.

הסביבה המודרנית בה אנו חיים שונה בהרבה מובנים מהסביבה השבטית הקדומה. המעגל החברתי שלנו כאנשים גדל בצורה משמעותית עם המעבר לסביבה עירונית בה גרים מליוני אנשים בשטח קטן, עם המעבר לעבודה בחברות גדולות עם אנשים מגוונים ועם החשיפה שלנו למדיות שונות כגון טלויזיה, אינטרנט ורשתות חברתיות.

החשיפה האינטנסיבית לכמות כזו גדולה של אנשים, משנה לנו את נקודת ההשוואה שבאמצעותה אנחנו מעריכים את עצמנו. שוב ושוב אנחנו נחשפים לאנשים מאוד מוצלחים.

אנחנו צופים בערוץ 10 ורואים את השחקנים הכי יפים בארץ, מעבירים לערוץ אקסטרים ורואים תחרויות של רוכבי האופניים הכי טובים בעולם, קוראים באינטרנט על אנשים ששברו שיאים, מכרו חברות במיליארדי דולרים או בנו את הבית הכי יקר בעולם.
מהפיכת המידע מביאה אלינו בזמן שיא את הסיפורים המדהימים ביותר ואת האנשים המוצלחים ביותר בעולם, כל אחד בתחומו. מעבר לכך, אנחנו מקבלים תמיד את הסיפורים השערוריתיים ביותר למסך המחשב שלנו בלחיצת כפתור.

אם תכנסו לעמוד הבית בפייסבוק שלכם שמרכז את כל הפעילויות של כל החברים שלכם ביחד תקבלו רצף של תמונות מדהימות מטיולים בחול, שינוי סטאטוסים בזוגיות, ימי הולדת ושלל פעילויות מעניינות בקצב גבוה. העניין הוא שצריך לזכור שמדובר בפעילות של כמה מאות אנשים! החיים הפרטיים של כל אחד ואחת מהם נעים בקצב נמוך בהרבה.

אז נכון, כל המידע הזה מגיע אלינו כי אנחנו כצרכני מידע שותים אותו בצימאון. העניין הוא שהחשיפה לאותו מידע משנה לנו את נקודת ההשוואה וגורמת לנו להרגיש פחות מוצלחים, יפים, חכמים, כאילו החיים שלנו לא מעניינים מספיק וכאילו אנחנו לא באמת מנצלים עד תום את האפשרויות הפתוחות בפנינו. התחושות האלו עלולות אף לגרום לנו לדיכאון.

יש שורה בשיר Sunscreen שאומרת "Do not read beauty magazines. They will only make you feel ugly". אני לא חושב שאנחנו צריכים לנתק את חשבון האינטרנט או לגזור את הכבל של הטלויזיה. אני חושב שאנחנו חייבים, כצרכני מידע, להבין שהסטנדרטים להם אנו חשופים במדיה, הם הגבוהים בעולם ולעיתים קרובות לא מציאותיים ומבוססים על אשליה. הכל כדי לתת לנו עניין רב יותר ולהשיג רייטינג. החיים של רובינו בפועל הם די דומים ולא קרובים לשום דבר שאנחנו רואים על המסך.

נקודת ההשוואה שלנו צריכה לחזור ולהיות החברים, המשפחה והאנשים שסביבנו. אז אנחנו נמצא את עצמנו במקום הרבה יותר טוב ובטוח להשוואה, שיצור לנו ערך עצמי אמיתי גבוה יותר וראיה מציאותית יותר של החיים כפי שהם. נדע להעריך טוב יותר את ההישגים שלנו ולהיות מאושרים עם מה שיש.

עידן

נהנית מהפוסט? שתף עם חבריך או השאר תגובה.
כדי לא לפספס את הפוסט הבא, הירשם לקבלת עדכונים במייל:
הכנס מייל לקבלת עדכונים:

10 Comments

 1. חדש

  זה כל כך נכון !!!
  שמתי לב לזה כשכל החברים שלי שמו תמונות חדשות ויפות בפייסבוק ואני חושב ששלי סתם מכוערות.

  Reply
 2. kirin

  אחלה מאמר. כל הכבוד.

  Reply
 3. יוסי

  באמת שמתי לב שכולם חיים, נוסעים ויש תזוזה ורק אצלי עבודה-אוכל-שינה,עבודה-אוכל-שינה, עכשיו אני מבין שכולם חיים את אותו הדבר >.<

  Reply
 4. Abb

  הבעיה היא כשאדם משווה את עצמו דווקא לסביבה הקרובה שלו ומרגיש חסר ערך או בעל ערך נמוך. כאן מתחיל המשבר.
  אולי נקודת ההשוואה צריכה להיות שונה?

  Reply
  1. עידן (Post author)

   נקודה יפה. אני חושב שבכל מקרה זה עדיף מאשר להשוות את עצמך לכוכבים בטלוויזיה. אם אתה עדיין מרגיש ככה, בעל ערך נמוך, אני מציע שתנסה לחשוב עם עצמך מהם הערכים שחשובים לך.
   אם זה למשל כסף, יכול להיות שזה ערך לא כל כך רלוונטי, למרות שרובינו נוטים לתת לו חשיבות יתר…

   Reply
   1. Abb

    לא, פעם הייתי ככה והיום עדיין יש שרידים אבל ההשפעה היא פחותה בהרבה. הנקודה היא שאנשים כמוני או כמונו, כלומר אלה שצריכים את הקורס, הם בעלי ביטחון עצמי נמוך דווקא ביחס לסביבה, כי אלה מהטלויזיה אינם רלוונטיים.
    היום אני בעל הצלחות בהרבה תחומים אז התחושה הזאת פחות רלוונטית אליי אלא כאמור לאחרים. אולי נקודת ההשוואה צריכה להיות לאדם כלפי עצמו בעבר? אולי הפיתרון הוא אחר?

    Reply
   2. sexapil

    מחזק את Abb.
    אני יודע שבכללי לא טוב להשוות את ההצלחות שלי להצלחות של מישהו אחר, כי לכל אחד קצב התקדמות שונה. במקרה והמוח שלי כן מתחיל לעשות השוואות ואז אני מתחיל להיגרר למחשבות חרא (ככה אני קורא לזה) אני נזכר מאיפה באתי, איזה אדם הייתי פעם ואיזה בנאדם אני היום. זה אוטומטית משנה את הגישת מחשבה ובמקום להרגיש רע עם עצמי, על זה שאני לא מצליח כמו מישהו אחר, אני מרגיש טוב עם עצמי על השינוי שעשיתי ועל ההתקדמות שלי.

    Reply
    1. עידן (Post author)

     אהבתי את הרעיון. תוכלו להשוות את עצמכם למי שהייתם פעם. לכל אחד מאיתנו יש תנאי התחלה שונים ולכן לא תמיד זה הוגן כלפי עצמנו להשוות לאנשים אחרים.

     Reply
     1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

      לפי דעתי – ההשוואה בכלל לא משנה למי, קרובים או רחוקים היא בעייתית וגורמת להרגיש רע. איפה אתה לא נמצא!!! ולכן אני הייתי מתמקדת באיפה אני כן נמצאת. מה החוזקות שלי. ואיפה ואיך אני הולכת לקדם את החיים שלי . השוואה מכילה את המילה שואה – היא ממררת אותך.
      -יפעת

      Reply
      1. עידן

       הי יפעת,
       קודם כל אני ממש שמח שגם נשים קוראות את הבלוג ומגיבות. תודה על התגובה שלך.
       אני חושב שכולנו חוטאים בהשוואה וקצת קשה להתחמק מזה. אם את מצליחה, אז אני יכול רק לקנא בך.
       אני מאמין גדול בהתמקדות בחוזקות, מסכים איתך לחלוטין. אולי אני אפילו אכתוב על זה מאמר, ואז אני אשמח לשמוע מה את חושבת.
       לגבי הקשר למילה שואה, אני חושב שהגזמת. המילה יפעת מכילה את המילה פת. האם זה אומר משהו עליך? אני לא חושב.
       עידן

       Reply

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.