איך ספורט יכול לעזור לנו להצליח באומנות הפיתוי

כתחביב אני עוסק באמנויות לחימה ויש לי חברים שעוסקים באמנויות לחימה בצורה מקצועית ועולים לתחרויות מסוכנות בארץ ובעולם. כאשר אני יוצא איתם למועדון ואנחנו רואים בחורות יפות, אני אומר להם "מה אתה אומר על הבחורה ההיא"? הם אומרים לי – "כוסית" ואני אומר – "נו, תיגש אליה, דבר איתה", ומיד הם הופכים למכונת תירוצים ועושים הכול רק כדי לא לגשת אליה. איך זה יכול להיות? הרי יש להם את האומץ להתמודד בסיטואציה של קרב על זירה מול אדם שרוצה להרוג אותם, אז למה לגשת לבחורה בגובה מטר שישים זה מפחיד? לכאורה זה נראה כמו בדיחה וממש לא הגיוני, אבל ההסבר די פשוט.

לעלות לזירת קרב אין להם בעייה, כי לימדו אותם לעשות את זה מהבסיס ועד לרמה המתקדמת. יצא להם להתאמן המון, ללמוד טכניקות, להיות באינספור סיטואציות שונות של קרב, ולכן הם מסוגלים לעשות את זה ללא חשש. הם יודעים ששם יש להם שליטה. לעמות זאת בפיתוי נשים, אין להם ניסיון. למרות שאין להם סכנה קיומיות ברגע שהם ניגשים לבחורה, הם עדיין מפחדים וזה מכיוון שהם מרגישים שם חוסר שליטה. אין להם את הטכניקה והידע, הם לא יכולים להתמודד עם סיטואציות שונות מול בחורה, כי לא היו באינספור סיטואציות כאלה.

מה שמפחיד אותנו, זו לא סכנה אמיתית, אלא זוהי תחושת חוסר השליטה.

כאשר ראיתי שוב ושוב את התופעה הזו עם החברים שלי, חשבתי רבות על ההקבלה בין שני העולמות. כיצד חייבים שיהיה לך ידע, טכניקה ונסיון, כדי להרגיש בטוח במה שאתה עושה. גם אם יש סיכוי שתיכשל.

אני רואה את עולם הפיתוי ואומניות הלחימה כאחד. יש המון תובנות בשני העולמות והמחסומים גם הם דומים.

אומנויות לחימה זה הרבה מעבר לאגרופים ובעיטות, בריחים וחניקות. מדובר במשחק מוחות שמתקיים אחד מול השני, ממש כמו משחק שחמט. אני מזיז חיל והיריב שלי מזיז חיל, צריך לחשוב כמה צעדים קדימה ותמיד להיות מודע לסביבה עם הרבה ביטחון עצמי. חובה להיות ברגע, כאן ועכשיו, ולא לחשוב על שום דבר מלבד הקרב. אם לשנייה אחת אני חושב על משהו אחר, מכה של היריב יכולה לעבור את ההגנה שלי. ללוחם צריכה להיות גישה טובה לחיים ויכולת התמדה ועקביות יוצאי דופן. תמיד ישנה התפתחות של הלוחם וכל דרגה שהוא מקבל מהמאמן, באופן ישיר משקפת את החיים שלו.

למאמן שלי ערן, יוצא לתקן אותי המון פעמיים על טעויות שאני עושה בלי להיות מודע להן כלל. מה שנקרא "השטח המת" (כמו במראה של הרכב לא רואים את הכול, כך גם באימון ובחיים. מכאן נולד המושג "אימון אישי לחיים"). מהתיקונים האלה אני לומד הכי הרבה, כי הוא מראה לי דברים שאפילו לא הייתי מעלה על דעתי – לכן למידה עם מאמן שיכול להראות לך את "השטח המת" שלך, היא אחת הדרכים הטובות ביותר ללמוד. אני רואה את האימון כמסע להכרות עם עצמי.


כמו שאתה נלחם ומתאמן, כך תתנהג גם בחיים

ישנם אנשים שלא עושים עסקים עם מי שלא מכירים אותו אישית, עד שהם ראו אותו בספורט כלשהו לפחות פעם אחת. לדוגמה, איש העסקים רוברט קיוסאקי מספר שלפני עסקה עם אדם שהוא לא מכיר, הוא הולך לשחק איתו גולף ושם הוא בודק כמה דברים חשובים שבעזרתם הוא מחליט האם כדאי לעשות עסקים איתו או לא.

הנה כמה מהדברים שהוא בודק: האם אותו אדם מרמה במשחק? או שאולי הוא אדיש מידי? האם הוא משקיע מאמץ במשחק? בכך רוברט לומד המון על האדם הזר לו ויודע האם כדאי להמשיך ביחסי עסקים איתו. המשחק יכול לשקף הרבה על ההתנהגות, על נטיות, על התמדה, על סבלנות וכד'. מי שמרמה במשחק גולף, סביר מאוד להניח שאם יזדמן לו יעשה דבר דומה בעסקים, הרי הרמאות כבר לא נמצאת אצלו בתור טאבו.

הרבה מהתלמידים שלנו במאפי, מתאמנים באומניות לחימה. יצא לי לראות תלמיד של אומנות הפיתוי בעת קרב ומייד ראיתי שם את אותם המחסומים שקיימים אצלו עם נשים. בעת הקרב, אותו התלמד עבד בצורה מאוד סגורה, עם דגש להגנה וללא ניסיונות ליזום מהלכתי התקפה. כמו שכבר כתבתי, כמו שאתה באימון ובקרב, כך אתה גם בחיים. החוכמה היא לזהות את הדפוסים שלך ולתקן אותם.

לאחרונה אני כותב את התובנות שלי מהאימונים ואני מזהה שאני עושה באימון ובחיים את אותן הטעויות. במאמר הבא שלי אני מתכוון לפרסם כמה מהתובנות החשובות – טעויות שמצאתי ואיך תיקנתי אותן.

אני מצרף לכם קטע קצר מסרט, שבו אפשר לראות מאמן פוטבול שנותן לשחקנים שלו נאום סוחף. בנאום, המאמן מדרבן את השחקנים לתת את הכול במשחק. הנאום הזה הפך למפורסם והרבה אנשים אוהבים אותו, מפני שהם רואים בו את ההקבלה לחיים – כמו שבמשחק צריך לתת את הכול, כך גם בחיים.

נהנית מהפוסט? שתף עם חבריך או השאר תגובה.
כדי לא לפספס את הפוסט הבא, הירשם לקבלת עדכונים במייל:
הכנס מייל לקבלת עדכונים:

10 Comments

 1. G1

  מאמר ענק , עוזר מאוד גם בתחום העבודה , במיוחד אם אתה מנהל צוות של אנשים , אשר מוטיבצייה ושליטה
  הינה חלק בלתי נפרד מההצלחה שלהם!!(כאשר מדובר באנשי מכירות למשל)

  Reply
  1. אמיר (Post author)

   תעשה להם את הנאום של אל פאצ'ינו. תמיד זה עוזר בעבודה (:

   Reply
   1. G1

    אשמח לקבל את הלינק

    Reply
    1. אמיר (Post author)

     איזה לינק?

     Reply
 2. (:

  וואו מאמר גדול!
  פשוט גאוני איך שאתה רואה את הדימיון בין שני התחומים!
  אני מתאמן באומנויות לחימה מאז שאני ילד וזה אחד לאחד מה שאמרת..
  רק שאלה קטנה,
  איך אני גורם לכך שתהיה לי הרגשה של שליטה?

  נ.ב-הנאום של אל פאצ'ינו מעולה!

  Reply
  1. אמיר (Post author)

   קודם כל תודה על הפירגון.
   הרגשה של שליטה, אחרי שתרגיש בטוח בעצמך ותדע שאתה שולט במצב לא משנה מה יהיה. צריך לתרגל הרבה ותגיע לשליטה.

   Reply
 3. אריק

  פרדוקס מדהים:
  אנשים לא מוכנים להיכנס למים לפני שהם לומדים לשחות…

  Reply
 4. Kirin

  אני גם מתאמן כבר כמה שנים טובות. אני גם עושה לעצמי את ההקבלה הזאת בראש 🙂
  יש משפט סיני חכם שאומר "אתה לא מכיר בנאדם, עד שלא נלחמת בו".
  כל הכבוד אמיר! אחלה מאמר 🙂

  Reply
  1. אמיר (Post author)

   בכיף, תודה לך על התגובה.
   תאמין לי, הסינים האלה תותחים. יש להם הרבה תובנות שחבל שבישראל לא לומדים את זה יותר.

   Reply
 5. Novice

  תודה.

  Reply

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.